Równo za miesiąc, 18 października 2015 r., wejdą w życie zmiany istotne dla spadkobierców. Ulgę będzie mogło odczuć ponad 150 tysięcy Polaków, którzy co roku otrzymują spadek. Nie będą oni musieli martwić się już tym, że nieświadomie przejmą olbrzymie długi zmarłego. Podstawą prawną powyższych zmian stanowi ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.

Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez powołaną ustawę będzie zmiana w zakresie konsekwencji braku odrzucenia spadku. Sukcesor o spadku musi w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o jego otrzymaniu, złożyć oświadczenie o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Dotychczas, jeśli tego nie zrobił, otrzymywał spadek wraz ze wszystkimi zobowiązaniami, które leżały po stronie zmarłego (proste przyjęcie spadku). Po uchwalonych zmianach, spadkobierca nie będzie odpowiadał za długi spadkodawcy ze swojego majątku, lecz wyłącznie z wartości otrzymanego spadku. Będzie to tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oczywiście, w przypadku udowodnienia zatajenia wiedzy o innych długach, które ciążą na majątku, będzie musiał odpowiadać własnym mieniem. Taka regulacja została wprowadzona w celu ochrony interesów wierzycieli spadkowych.

Zaraz po tym jak w Sejmie odbyło się głosowanie nad zmianami w prawie, informowaliśmy o tym na naszym serwisie w tym miejscu.