Od 17 stycznia trwają na terenie naszego kraju ferie zimowe, a ich zakończenie jest planowane na dzień 27 lutego. Część dzieci i młodzieży spędza ten czas w Polsce, korzystając z uroków basenów termalnych, ośnieżonych stoków, parków rozrywki, ale część rodziców wraz ze swymi pociechami decyduje się na spędzenie tego okresu poza granicami naszego kraju. Biorąc pod uwagę dynamiczne tempo wzrostu zachorowań na wirusa SARS-CoV-2 oraz wyhamowanie liczby szczepień Komisja Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian dotyczących okresu obowiązywania tzw. paszportu covidowego. Najnowsze rozporządzenie delegowane 2021/2288 KE z dnia 21 grudnia 2021 r. obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Jakie zmiany wprowadza to rozporządzenie, opowiemy w poniższym artykule.
Warto przypomnieć, że Unijne Certyfikaty COVID zostały wprowadzone 1 lipca 2021 roku w celu ułatwienia swobodnego podróżowania między krajami Unii Europejskiej. Paszport covidowy jest dokumentem wydawanym osobom w pełni zaszczepionym, tym które przechorowały COVID-19 oraz takim, które na dany moment nie są zakażeni koronawirusem. Do końca stycznia obowiązywały przepisy mówiące o tym, że certyfikat jest ważny przez okres 365 dni, licząc od momentu przyjęcia ostatniej dawki szczepionki. Nowe regulacje – obowiązujące od 1 lutego 2022 roku – wprowadzają zmiany polegające na skróceniu tego okresu do 270 dni – 9 miesięcy. Jak wynika z obecnych informacji okres ważności paszportu covidowego wydawanego tzw. ozdrowieńcom czyli osobom, które wyzdrowiały po przejściu koronawirusa, nie ulegnie skróceniu. Okres jego ważności wynosi od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Najkrótszym okresem ważności charakteryzuje się Unijny Certyfikat COVID wydawany na podstawie wyniku testu na obecność koronawirusa, czas jego trwania to 48 godzin.
Planując wyjazd zagraniczny, zawsze należy szczegółowo zapoznawać się z wytycznymi i obostrzeniami panującymi na terenie kraju, do którego planujemy się udać, ponieważ niektóre z państw wprowadzają dodatkowe regulacje warunkujące wjazd czy też możliwość przebywania na ich terenie. Do takich krajów możemy zaliczyć Włochy, które w związku ze zmianą okresu ważności unijnych paszportów covidowych poszły o krok dalej i skróciły termin ich ważności do 6 miesięcy od momentu przyjęcia ostatniej dawki szczepionki. Unijne certyfikaty COVID poza tym, że ułatwiają swobodniejsze podróżowanie, to mogą także stać się dokumentem niezbędnym do tego, by móc wejść do restauracji, kawiarni czy muzeum.
W celu otrzymania wydruku paszportu covidowego należy albo udać się do placówki podstawowej opieki zdrowotnej lub do punktu szczepień. Certyfikat można też pobrać przez aplikację mObywatel czy Internetowe Konto Pacjenta.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dz.U.2021.861