Pieniądze od dawna już nie są wystarczającym czynnikiem motywowania zespołu przez pracodawcę. Rozpoczynający karierę i rozchwytywani na rynku pracy najlepsi absolwenci uczelni wyższych za punkt honoru stawiają dziś sobie wybór takiej firmy, która zaoferuje im najatrakcyjniejszą ofertę benefitów.

Aż 57% pracowników poszukujących pracy wskazuje na benefity jako na jedno z najważniejszych kryteriów wyboru pracodawcy. Jednocześnie 84% pracowników zadowolonych z zaoferowanych im świadczeń pozapłacowych bardzo dobrze czuje się w obecnym miejscu pracy (raport Glassder 50 HR and Recruiting Statistics for 2017). Największą popularnością cieszą się szkolenia – zarówno specjalistyczne, dostosowane do branży, jak i te bardziej uniwersalne, tzw. „miękkie”, pozwalające przyspieszyć indywidualny rozwój pracownika i tym samym wzmocnić perspektywy jego przyszłej kariery. Na kolejnych pozycjach znajdują się pakiety ochrony zdrowotnej i zajęcia sportowe.

Nietypowe benefity

Równocześnie rośnie jednak rynek mniej typowych benefitów i przybywa na nim propozycji niestandardowych, wychodzących naprzeciw zróżnicowanym potrzebom pracowników, które wraz z upływem czasu ewoluują. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii rośnie popularność płatnych urlopów na odnowę biologiczną, na Węgrzech pracodawcy już dość powszechnie oferują w ramach dodatku cafeteryjnego elektroniczny voucher służący do pokrycia kosztów związanych z wakacjami lub kosztów cateringu, w wielu krajach – zarówno w Europie jak i poza nią – zyskują na popularności benefity związane z emeryturą.

Pracowniczy Abonament Prawny

Na tym tle interesująco przedstawia się oferta Availo. Pracowniczy Abonament Prawny zaproponowany przez Availo to świadczenie zabezpieczające prawną stronę życia pracowników. W wygodny i przyjazny dla użytkownika sposób abonament gwarantuje uzyskiwanie na bieżąco wsparcia prawnego w wszystkich dziedzinach życia, takich jak – przykładowo – sprawy rodzinne, spadkowe, kwestie podatkowe lub ubezpieczeniowe. Wsparcie udzielane jest telefonicznie, w godzinach 8.00 – 20.00 i dodatkowo obejmuje przygotowanie dokumentów prawnych. Pracownik otrzymuje poza bieżącą pomocą także możliwość wglądu w historię porad za pośrednictwem konta Availo24. Porad udzielają wyłącznie wykwalifikowani profesjonaliści – radcowie prawni, adwokaci i doradcy podatkowi. Objęty abonamentem pracownik zaoszczędzić może dzięki niemu sporo czasu i pieniędzy i – jako uczestnik różnych codziennych, życiowych zdarzeń, w tym tych nie zawsze najprzyjemniejszych czy łatwych – poczuć się bardziej bezpiecznie i komfortowo.