Bezchmurne niebo i upalna pogoda to idealne warunki na wakacyjny urlop. Co jednak, gdy czas wypoczynku mamy już za sobą i słoneczne dni musimy spędzać w pracy? W czasie trwających upałów, pracodawca ma w stosunku do pracownika dodatkowe obowiązki, które warto poznać.

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Ponadto, na pracodawcy spoczywa powinność zapewnienia napojów pracownikom zatrudnionym w warunkach gorącego lub zimnego mikroklimatu, charakteryzującego się określoną wartością pomiarową, przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10oC lub powyżej 25oC, przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej określony wydatek energetyczny organizmu, a także na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28oC.

Prace wykonywane na zewnątrz

W przypadku pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz, czas ich przerw może zostać odpowiednio wydłużony, aby jak najmniej przebywali oni na słońcu. Takie warunki atmosferyczne pozwalają również na skrócenie dziennego czasu pracy, co nie prowadzi rzecz jasna do obniżenia wynagrodzenia za wykonywaną pracę.

Prawa pracowników biurowych

W przypadku pomieszczeń biurowych, często stosowanym rozwiązaniem na upalne dni jest montaż klimatyzacji. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko zainstalowanie takiego urządzenia, ale także dbałość o jego prawidłowe funkcjonowanie w przyszłości. Pracodawca musi pamiętać również o właściwym umieszczeniu klimatyzatora tak, aby nie powodował niepotrzebnych przeciągów w pomieszczeniu biurowym, musi również pamiętać, że sprzęt powinien spełniać wszystkie wymagania techniczne.

Pozostałe obowiązki Pracodawcy

Ustawodawca obliguje pracodawcę do tego, aby ilość dostarczanych napojów była wystarczająca i  zaspokajała potrzeby pracowników w zależności od warunków wykonywania pracy. Napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie. Co ważne, Pracodawca nie może zwolnić się od tych obowiązków, zastępując je ekwiwalentem pieniężnym. Przepisy wyraźnie wskazują na obowiązek bezpośredniego dostarczania wody pitnej i napojów dla pracowników w trakcie całego dnia pracy. W sytuacji kiedy pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków, czy to ze względów organizacyjnych, czy z uwagi na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy, powinien zapewnić w czasie pracy korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych, ewentualnie może umożliwić przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów. Rozwiązaniem podczas upałów może być praca zdalna, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób pracujących przy komputerze.

Co istotne, w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Za zaniedbania związane z tymi przepisami, pracodawcami grozi grzywna w wysokości od 1tys. do nawet 30tys. złotych.