Fotografie to jedna z najpopularniejszych pamiątek z wakacji. Przywołują ciekawe wspomnienia, pomagają zapamiętać miejsca, które odwiedziliśmy, a podczas oglądania ich w rodzinnym albumie, wywołują uśmiech na twarzy. W czasach, kiedy każdy z nas ma łatwy dostęp do najwyższej jakości sprzętu fotograficznego warto wiedzieć, czy robienie zdjęć zabytków lub innych popularnych miejsc jest zgodne z prawem.
Zdjęcie tak, ale do jakich celów?
Przyjrzyjmy się nieco bliżej przepisom prawnym traktującym o wykonywaniu zdjęć. Regulację dotyczącą fotografowania zawiera ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Artykuł 33 pkt 1 tejże ustawy wskazuje, że dozwolone jest fotografowanie wystawionych na stałe utworów na ogólnie dostępnych placach, ulicach, drogach lub ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku.
Regulacja zwana jest także „wolnością panoramy” i obowiązuje w wielu państwach, w tym w Polsce. Oznacza to, że wykonane przez nas zdjęcia nie mogą być wystawione na otwartej przestrzeni lub jako dzieło artystyczne. Co ważne, w poszukiwaniu jak najlepszego ujęcia obiektu nie możemy wkraczać na teren prywatny – zdjęcie może być wykonane jedynie z miejsca publicznego. Ustawa wskazuje również na to, że wykonane przez nas fotografie mogą być wykorzystane nie tylko do użytku prywatnego, ale także do publikacji w broszurach, przewodnikach, encyklopediach czy atlasach. Przepis ten dotyczy zarówno miejsc, do których możemy dostać się bezpłatnie jak i tych, gdzie obowiązują bilety wstępu. Wyjątek stanowią obiekty o znaczeniu militarnym i infrastruktura o charakterze strategicznym.
W podróży dookoła świata
Każdego roku coraz więcej Polaków decyduje się na wakacyjny wyjazd za granicę, a w dobie mediów społecznościowych trudno nam oprzeć się pokusie opublikowania zdjęć z podróży. Są jednak miejsca, w których obowiązuje zakaz wykorzystywania zdjęć i publikowania ich, również w mediach społecznościowych. Warto zatem zorientować się przed podróżą lub już na miejscu czy obiekty, które chcemy sfotografować nie są objęte prawem autorskim i wymagana jest zgoda, aby takie zdjęcia publikować. Informacje te znajdziemy również w sieci, choć zaleca się bez względu na to, jaki będzie kierunek Waszej wakacyjnej podróży, aby zapoznać się z obowiązującym w danym państwie przepisami prawnymi w zakresie fotografowania miejsc publicznych już na miejscu Naszej destynacji.
Po drugiej stronie obiektywu
Spacerując po miejscach atrakcyjnych turystycznie nie tylko sami wykonujemy zdjęcia, ale także spotykamy wiele osób, które podobnie jak my, utrwalają swoje wspomnienia z podróży. Co w przypadku, gdy zdjęcie, na którym widnieje nasz wizerunek zostanie opublikowane? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w art.81 Ustawy o Prawie Autorskim pkt.2, który wymienia sytuacje niewymagające zgody na rozpowszechnienie wizerunku. Zatem w przypadku, gdy nasz wizerunek jest częścią krajobrazu lub gdy jesteśmy uczestnikami imprezy masowej, nasza zgoda na publikacje zdjęć nie jest wymagana. Tego typu fotografie mogą być wykorzystane np. przez dziennikarzy w materiałach prasowych.