Nowe „cztery kółka” to marzenie wielu osób. Jednak, kiedy już się je spełni, należy pamiętać o kilku sprawach, które trzeba zrealizować, aby móc już spokojnie usiąść za kierownicą i cieszyć się jazdą.

Czy z salonu, czy z komisu nowe auto potrzebuje już na samym początku nieco zaangażowania, aby jazda nim była bezpieczna i komfortowa.

Po pierwsze umowa

Po wyborze z gąszczu ofert naszego nowego samochodu musimy podpisać umowę kupna-sprzedaży z ówczesnym właścicielem pojazdu. Umowa taka powinna zawierać informacje dotyczące sprzedającego i kupującego samochód. Powinny się w niej znaleźć wszelkie dane osobowe takie jak: pesel imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz informacje z dowodu osobistego dotyczące sprzedawcy i nabywcy.

Dokument ten powinien zawierać również dane dotyczące pojazdu takie jak numer rejestracyjny, numer nadwozia, opis pojazdu, pojemność, oraz rok produkcji.

W umowie powinna być zawarta cena, oraz informacja dotycząca tego, iż kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. Po przypieczętowaniu podpisami umowy kupna-sprzedaży oraz po dokonaniu zapłaty za samochód stajemy się posiadaczami nowego pojazdu.

Bez OC ani rusz

Sprawdź koniecznie do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny pojazdu.

Jeżeli w dniu zakupu auto nie ma ważnego OC należy wykupić 30- dniową polisę, aby móc dojechać do miejsca zamieszkania w innym wypadku pozostaje laweta.

Ważne ubezpieczenie OC jest również istotne przy rejestracji pojazdu. Ponadto, bez ważnej polisy urzędnik odmówi zarejestrowania Twojego auta.

Na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC mamy 30 dni. Udajemy się do biura ubezpieczeń, które posiada w swojej ofercie danego ubezpieczyciela i wówczas decydujemy czy przepisujemy dane ubezpieczenie OC na siebie i wówczas po przeliczeniu składki oraz zniżek możemy dopłacić do tego ubezpieczenia, bądź możemy otrzymać zwrot ze względu na np. większą liczbę zniżek. Możemy również wypowiedzieć obowiązującą polisę drogą pisemną i zawrzeć nową umowę z innym ubezpieczycielem

Wizyta w Urzędzie Skarbowym

W ciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu powinniśmy się udać do Urzędu Skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. W urzędzie należy uiścić podatek od czynności cywilno-prawnych w przypadku samochodów podatek ten wynosi 2 % wartości rynkowej pojazdu. Kupujący powinien wypełnić druk PCC -3. Podatku tego nie trzeba opłacać jeżeli nabywamy samochód od przedsiębiorcy i na sprzedane auto wystawia on fakturę VAT.

Rejestracja auta

Następnie udajemy się do wydziału komunikacji starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu odpowiedniego ze względu na nasze miejsce zamieszkania, aby przerejestrować pojazd na siebie. Mamy na to 30 dni.

Do urzędu należy zabrać tablice rejestracyjne, umowę kupna sprzedaży, dowód osobisty, kartę pojazdu a także dowód wpłaty podatku. Przy przerejestrowaniu pojazdu pochodzącego z tego samego miasta, lub powiatu pozostają stare tablice rejestracyjne co zmniejsza koszt rejestracji. Po sprawdzeniu wszystkich dokumentów i zarejestrowaniu pojazdu otrzymamy dowód tymczasowy na okres 30 dni oraz nowe tablice rejestracyjne, a także nalepkę kontrolną.

Po dokonaniu wszelkich formalności stajemy się szczęśliwymi posiadaczami nowego pojazdu.