Kilka dni temu miałam wypadek. Okazało się, że samochód nie nadaje się do użytkowania i została uznana szkoda całkowita. Czy mogę wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy i do kiedy mogę go wynajmować?

Granicę odpowiedzialności cywilnej określają przepisy 361 § 1 i § 2 k.c., z których wynika, że zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła oraz naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Sąd Najwyższy stwierdził w swym wyroku z dnia 8 września 2004 r. IV CK 672/03, LEX nr 146324 że „normalnym następstwem w rozumieniu art. 361 § 1 k.c. jest bardzo często niemożność korzystania z samochodu przez poszkodowanego, nie tylko w sytuacji jego uszkodzenia, ale również zniszczenia. Jeżeli więc poszkodowany poniósł w związku z tym koszty, które były konieczne, na wynajem pojazdu zastępczego, to mieszczą się one w granicach skutków szkodowych podlegających wyrównaniu.”

Odnośnie najmu pojazdu zastępczego przy szkodzie całkowitej wyrok SN z dnia 8 września 2004 r., sygn. akt IV CK 672/03, (LEX nr 146324) stwierdził, że czas konieczny najmu przy szkodzie całkowitej obejmuje okres od dnia zniszczenia pojazdu, do dnia, w którym poszkodowany może nabyć podobny pojazd, nie dłużej niż do dnia zapłaty odszkodowania. Jednak uchwałą podjętą przez Sąd Najwyższy dnia 22 listopada 2013 r. (sygn. akt III CZP 76/13) odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego poniesione przez poszkodowanego w okresie niezbędnym do nabycia innego pojazdu mechanicznego, jeżeli odszkodowanie ustalone zostało w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością pojazdu mechanicznego sprzed zdarzenia powodującego szkodę, a wartością pojazdu w stanie uszkodzonym, którego naprawa okazała się niemożliwa lub nieopłacalna (tzw. szkoda całkowita).Tą uchwałą Sąd Najwyższyodszedł od stanowiska, że dzień wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą w pojeździe najpóźniej kończy dzień odpowiedzialności za wydatki poniesione przez poszkodowanego na najem pojazdu zastępczego.