Nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca nowe zasady z zakresu zawierania umowy o pracę mówi, iż każda umowa o pracę, może być poprzedzona, tak jak to było dotychczas, umową na okres próbny w wymiarze max. 3 miesięcy. Zmiany w prawie dają możliwość podpisania takiej umowy z tym samym pracownikiem. Warunek jaki musi być spełniony w tym przypadku, to okres jaki musi upłynąć od zakończenia poprzedniej umowy o pracę albo w przypadku, gdy osoba ta będzie zatrudniona w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Nowelizacja ograniczyła okres, na jaki można zawierać umowę na czas określony. Poza ograniczeniem ilościowym, jakie obowiązywało dotychczas (trzecia umowa na mocy prawa musiała być umową na czas nieokreślony), dyktuje ograniczenie co do czasu – umowa zawarta na czas określony może trwać nie dłużej niż 33 miesiące. Zatem wraz z pierwszą umową na okres próbny, łącznie czas zatrudnienia na podstawie umów terminowych nie może trwać dłużej niż 36 miesięcy. A zatem zmiany, o których mowa powyżej, zmodyfikowały ograniczenie ilościowe dotyczące liczby umów. Podpisując umowę z jednym pracownikiem można zawrzeć trzy umowy na czas określony, zaś kolejna umowa będzie już na czas nieokreślony.

Nowelizacja zrównuje okres wypowiedzenia umowy na czas określony oraz nieokreślony. Zgodnie z tym osoby zatrudnione na obu rodzajach umów o pracę, będą objęte następującymi okresami wypowiedzenia:

– 2 tygodnie, dla okresu zatrudnienia u pracodawcy krótszego niż 6 miesięcy,

– 1 miesiąc – dla okresu zatrudnienia u pracodawcy trwającego od 6 miesięcy do 3 lat,

– 3 miesiące – dla okresu zatrudnienia u pracodawcy trwającego dłużej niż 3 lata.

 

Regulacja daje pracodawcy możliwość zawarcia umowy na czas określony dłuższy niż 33 miesiące, w niektórych przypadkach określonych ustawą. Należy do nich zatrudnienie:

– w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, 

– w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym bądź sezonowym,

– w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

– w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.