W ostatnich dniach rozgorzała debata na temat programu “Rodzina 500+”, dzięki któremu Polacy mają otrzymywać 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku nieprzekroczenia dolnej granicy dochodów, również na pierwsze. Prace nad tym projektem przeniosły się już do Sejmu, a my tymczasem przedstawimy dziś propozycję Sejmu ubiegłej kadencji, który w dniu 24 lipca 2015 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Dzięki niej od 1 stycznia 2016 r. pojawiło się nowe świadczenie rodzinne – świadczenie rodzicielskie.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje osobom, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego, bez względu na uzyskiwany przez nich dochód. Uprawnieni do pobierania tego świadczenia są więc m.in. bezrobotni, studenci, rolnicy, a także wykonujący prace na podstawie umów cywilnoprawnych. Również osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego będą mogły ubiegać się o świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Wsparcie finansowe w postaci świadczenia rodzicielskiego będzie przysługiwało przez rok (52 tygodnie) po urodzeniu dziecka, a w przypadku urodzenia wieloraczków ten okres będzie mógł być wydłużony nawet do 71 tygodni. Istotne jest, że świadczenie to będą mogli otrzymywać także rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2016 r., którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego – w takim przypadku, świadczenie rodzicielskie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 r. do ukończenia przez dziecko 1 roku życia (odpowiednio dłużej w przypadku wieloraczków).

Wnioski o świadczenie rodzicielskie są przyjmowane przez gminne organy właściwe realizujące ustawę o świadczeniach rodzinnych. Są to wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast właściwi ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. W praktyce w gminach realizowane będą w ośrodkach pomocy społecznej, urzędach miast/gmin lub sporadycznie w innych jednostkach organizacyjnych gmin powołanych do tego celu – informację jaki urząd realizuje świadczenia rodzinne w danej gminie osoba zainteresowany uzyska w urzędzie miasta/gminy.

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej