Podczas kampanii wyborczej, jednym z ważniejszych punktów programu Prawa i Sprawiedliwości była kwestia likwidacji gimnazjów oraz powrotu do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum. Póki co jednak, wydaje się że głosy za tym projektem nieco ucichły, choć nie można stwierdzić, że rząd zrezygnował z tego pomysłu.
Jednoznaczne stanowisko przeciw temu pomysłowi wyraża jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego. Na zwołanej konferencji, prezes ZNP Sławomir Broniarz przekazał, że związek zebrał prawie 250 tys. podpisów za zachowaniem gimnazjów, a kolejne 200 tys. uzyskał od samych uczniów. 32 samorządy województwa mazowieckiego podjęły uchwałę negatywnie ustosunkowującą się do likwidacji gimnazjów.
Według danych ZNP, w gimnazjach uczy się ponad 1,1 mln uczniów, pracuje ponad 100 tys. nauczycieli, a ponad 20 tys. osób jest zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-obsługowych.
Związek Nauczycielstwa Polskiego uruchomił specjalną podstronę, na której można przeczytać i podpisać się pod treścią petycji o utrzymaniu obecnego ustroju szkolnego. Akcja prowadzona jest pod hasłem „Razem dla gimnazjów!” i ma potrwać do końca stycznia.