Podczas zakończonego w ubiegły czwartek (26.11) 2. posiedzenia Sejmu, posłowie pracowali m.in. nad obywatelskim projektem zakładającym zwiększenie udziału samorządów w PIT oraz nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła ta druga, wprowadzająca zmiany w opodatkowaniu odpraw i odszkodowań dla kierujących spółkami Skarbu Państwa. Mają one zostać opodatkowane 70 % podatkiem. Jeśli odprawa z tytułu m.in. rozwiązania przed terminem umowy o pracę lub świadczenie usług zarządzania przekroczy trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia osoby zwalnianej, to 70-procentowy podatek będzie odprowadzony od nadwyżki. Zmiany te obejmą spółki, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne państwowe lub komunalne osoby prawne dysponują większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu. Podatek przewidziany nowelizacją obejmie dochody uzyskane od 1 stycznia 2016 r. Ustawę przyjął już Senat.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dotyczył zmiany w udziale samorządów we wpływach z PIT. Według wnioskodawców celem ustawy jest częściowe wyrównanie dochodów samorządów zmniejszonych na skutek zmian w prawie, które nakładały na samorządy obowiązki i zadania bez zapewnienia finansowania ich realizacji.

Sejm wybrał spośród siebie członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz Krajowej Rady Prokuratury. Ponadto posłowie podjęli uchwały w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej uchwał Sejmu VII kadencji z 8 października br., w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sejm wprowadził także zmiany w składach komisji sejmowych.

W drodze głosowania posłowie zdecydowali o odrzuceniu w pierwszym czytaniu poselskiego projektu zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zakładał on m.in. możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy, jeśli w tym okresie składka emerytalna była odprowadzana co najmniej od minimalnego wynagrodzenia.

Posłowie zadawali też pytania dotyczące aktualnych spraw, czyli tzw. pytania w sprawach bieżących.