Senat dziś rano zajął się prezydenckim wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Debata w Senacie była bardzo burzliwa, rozpoczęta we wczorajsze popołudnie trwała ponad 10 godzin. Ostatecznie w głosowaniu wzięło udział 57 senatorów, wszyscy zagłosowali “za”.

Bronisław Komorowski 11 maja br. zaproponował przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego, które miałoby dotyczyć trzech kwestii: zmiany ordynacji wyborczej do Sejmu z proporcjonalnej na większościową, czyli popularne JOW-y, utrzymania dotychczasowego systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz wprowadzenia zasady in dubio pro tributario, dzięki której w kontaktach z urzędami skarbowymi, wątpliwości nie mogłyby być rozstrzygane na niekorzyść podatnika.

Referendum ogólnokrajowe regulowane jest w art. 125 Konstytucji oraz w Ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym. Ustawa zasadnicza przewiduje dwa tryby zarządzenia referendum. Jeden z nich polega na zarządzeniu go przez Prezydenta Rzeczypospolitej za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Na takiej właśnie podstawie, izba wyższa zadecydowała dziś o przeprowadzeniu referendum 6 września br. Przypomnijmy, że wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że przeprowadzenie głosowania będzie kosztować ok. 100 mln zł.