Wczoraj i dziś (6 i 7 maja) trwa 74. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji. W porządku posiedzenia w punkcie czwartym znalazło się głosowanie nad senackim projektem Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Przewiduje ona prawo do obrońcy zarówno w czasie procesu o wykroczenie oraz na etapie poprzedzającym.

Ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 czerwca 2014 r. (K 19/11). Trybunał w swoim wyroku odniósł się do art. 42 ust. 2 Konstytucji RP, a więc do zasady, że „każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania’’. Dotychczas, zgodnie z art. 4 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który brzmi: „Obwinionemu przysługuje prawo do obrony, w tym do korzystania z pomocy jednego obrońcy, o czym należy go pouczyć”, prawo do obrony przysługiwało dopiero obwinionemu, czyli osobie, przeciwko której wniesiono wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenie.

Sejm uchwalił ustawę na 90. posiedzeniu w dniu 9 kwietnia 2015 r. 431 głosami za, 4 przeciwko oraz 2 wstrzymującymi się.

AKTUALIZACJA: Senat przyjął nowelizację 91 głosami za. Senatorowie zgłosili także poprawkę, że obowiązek pouczenia o przysługującym obrońcy będzie obowiązywał już w momencie przesłuchania, jeśli materiał dowodowy pozwala na postawienie zarzutu.