30 kwietnia mija termin złożenia deklaracji podatkowej za rok ubiegły. W tym roku wypada on w czwartek, ostatni dzień przed długim weekendem. Obowiązek ten dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych.

Jakie kary czekają na spóźnialskich?

Przepisy mówią, że za niezłożenie deklaracji w terminie czeka kara ustalona na podstawie wysokości płacy minimalnej i może wynieść od 1/10 do jej 20-krotności. Przypomnijmy że w 2015 r. wysokość stawki minimalnej za pracę to 1 750 zł brutto.

Co, gdy wcale nie złoży się deklaracji?

W takim przypadku, jak również wtedy gdy w deklaracji nie zostaną wpisane wszystkie dochody lub zawyżone zostaną koszty uzyskania przychodów, wysokość kary ustala się w stawkach dziennych, których może być od 10 do 720. Wysokość jednej stawki waha się od 1/30 do 400-krotności minimalnej stawki dziennej. Decyzja o wysokości kary należy do sądu, który ustala ilość i wysokość stawek dziennych, biorąc pod uwagę sytuację materialną podatnika.

Czasem zdarza się, że za popełnione przestępstwo skarbowe sąd może orzec nawet karę więzienia.

W przypadku ustalania kar, oprócz należnego podatku dojdzie również konieczność zapłaty odsetek, brak możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem, a także przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Alternatywne sposoby składania deklaracji

Jeśli nie wybierzemy się osobiście do urzędu, mamy kilka innych możliwości złożenia deklaracji. Możemy zrobić to drogą elektroniczną lub tradycyjną pocztą. Trzeba tylko pamiętać o ryzyku jakie na nas czeka, jeśli zdecydowaliśmy się przekazać naszą deklarację w ostatniej chwili.

Decydując się na ten pierwszy sposób, trzeba pamiętać o tym, że w programie przeznaczonym do wysłania e-deklaracji może pojawić się niespodziewany błąd, przez który deklaracja nie będzie wysłana przed 24:00. Wówczas urzędnicy są bezwzględni – tłumaczą, że mieliśmy wystarczająco dużo czasu, by złożyć taką deklarację odpowiednio wcześnie.

W przypadku poczty, mamy do czynienia z dwoma wariantami: pierwszy polega na przekazaniu listu Poczcie Polskiej. Wówczas datą wiążącą dla urzędu skarbowego będzie data nadania przesyłki, mimo iż prawdopodobnie dotrze ona kilka dni po 30 kwietnia. W drugim, gdy swoją korespondencję zdecydujemy się przekazać kurierowi, terminem bezwzględnym będzie dzień dostarczenia przesyłki.

Potrzebujesz pomocy w uzupełnieniu swojej deklaracji podatkowej? Masz dodatkowe pytania jak spełnić swój podatkowy obowiązek? Skontaktuj się z naszymi specjalistami w Availo. Zadzwoń pod numer 22 22 80 800 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora).