Pakiet onkologiczny, który był kością niezgody w negocjacjach lekarzy z Ministerstwem Zdrowia na przełomie bieżącego roku, znów budzi duże emocje. Naczelna Izba Lekarska stoi na stanowisku, że pakiet onkologiczny jest niezgodny z konstytucją. Uzasadnia to tym, że nie gwarantuje on równości w dostępie do leczenia.

Pakiet onkologiczny miał służyć pacjentom chorym lub podejrzewanym o bycie chorymi na raka szybszy dostęp do specjalisty poprzez omijanie kolejek. Głównymi zarzutami wobec niego okazały się nierówne traktowanie pacjentów, ponieważ na dostępie do służby zdrowia tracą pacjenci nieonkologiczni oraz lekarze, bo tylko rodzinni przy podejrzeniach nowotworu mogą wystawiać „zieloną kartę”, reszta tylko wtedy gdy są pewni choroby. W połowie kwietnia Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił szczegółowe dane związane z obowiązywaniem od 1 stycznia pakietu onkologicznego.

Lekarze zrzeszeni w ​Naczelnej Radzie Lekarskiej zdecydowali się zaskarżyć pakiet do Trybunału Konstytucyjnego w zakresie w jakim reguluje on ich organizację pracy. Zwrócili się także o zaskarżenie go w całości przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

O styczniowym konflikcie pomiędzy lekarzami a rządem i konsekwencji wynikłych z porozumienia, pisaliśmy tutaj.