Rada Ministrów 24 lutego przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy prawo łowieckie, przedłożony przez ministra środowiska.

Wspomniany wyżej akt prawny wprowadza kilka zasadniczych zmian, a wśród nich np. wzmocnienie uprawnień właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich. Będą oni mogli wystąpić do dzierżawcy lub zarządcy obwodu o odszkodowanie w przypadku ograniczenia lub uniemożliwienia korzystania z nieruchomości na dotychczasowych warunkach. Będą oni mogli również wystąpić o zakaz łowów ze względu na wyznawane przez nich przekonania religijne lub zasady moralne.

Zwiększy się także efektywność wykonywania planów łowieckich przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich. Pojawi się możliwość wypowiedzenia dzierżawcy, umowy w przypadku niezrealizowania przez niego rocznego planu łowieckiego.

W projekcie noweli ustawy przewidziano także istotne wzmocnienie nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. Od tej pory, statut związku będzie uzgadniany z ministrem, a coroczne sprawozdania z wykonywanej działalności będą mu przedkładane.

Zgodnie ze statystykami przedstawionymi na stronie www.premier.gov.pl, w samym 2014 r. wypłacono aż 75 mln zł odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne. Ustawa przewiduje przyspieszenie szacowania szkód i wypłaty odszkodowań łowieckich.

Według nowego prawa, o projekcie uchwały o podziale województwa na obwody łowieckie marszałek województwa poinformuje na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego oraz za pośrednictwem wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.