Po zeszłorocznej nowelizacji Ustawy Prawo zamówień publicznych, w składanych ofertach główną rolę przestała odgrywać cena, bowiem zgodnie ze zmienionymi przepisami, zamawiający wyznaczający ją jako jedyny wskaźnik, musi uzasadnić ową konieczność. Z drugiej strony, w przypadku zaoferowania ceny, która zdaniem zamawiającego jest wyraźnie zaniżona (niższa o więcej niż 30 % od wartości zamówienia bądź średniej arytmetycznej pozostałych ofert), składający zamówienie będzie musiał udowodnić, że nie jest dumpingowa.

Ważną kwestią, nie do końca jednak uregulowaną przez ustawodawcę w tym akcie prawnym jest wymóg zagwarantowania pracy na etacie swoim pracownikom. Znany jest przypadek zamówienia, w którym zamawiający – w tym wypadku wspólnie działające organy kilku gmin, ogłosiły przetarg na świadczenie usług pocztowych. Wśród kilku kryteriów, spośród których głównym była cena, pozostałe to: liczba stałych placówek, możliwość śledzenia przesyłek przez Internet oraz zatrudnienie pracowników na podstawie umowy o pracę. To ostatnie zadecydowało o wyniku przetargu, gdyż okazało się, że Poczta Polska zatrudnia więcej osób na etacie niż prywatny przedsiębiorca. Przegrana firma zwróciła się do Krajowej Izby Odwoławczej negując zapisy zamówienia, uderzające ich zdaniem w zasady uczciwej konkurencji. Instytucja jednak nie uznała skargi firmy.

O ustanowienie kryterium zatrudniania na etat od lat postulują związki zawodowe, twierdząc, że firmy gwarantujące swoim pracownikom godne warunki pracy są dyskryminowane przez Ustawę, właśnie ze względu na zwiększone koszty pracy, wpływające tym samym na konkurencyjność oferty.

Wśród kilku przetargów, w których wątpliwość budził wymóg zatrudnienia na umowie o pracę, zrodziło się ważne pytanie o to, czy instytucje państwowe czy samorządowe powinny w wyborze najlepszej oferty kierować się wyłącznie najniższą ceną dbając tym o grosz publiczny, czy jednak wspierać takich przedsiębiorców, którzy gwarantują swoim pracownikom godne warunki pracy. Możemy jednak być pewni, że spór ten nie zostanie prędko rozstrzygnięty.