Jak wynika z szacunków policji, nawet 20 % zarejestrowanych w Polsce pojazdów nie ma ważnego przeglądu. Najważniejszym celem badań technicznych jest sprawdzenie, czy pojazd nadaje się do użytkowania, uwzględniając warunki ochrony środowiska oraz bezpieczeństwo.

Na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury czytamy: Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Badania techniczne pojazdu dzieli się na:
– badania okresowe (wykonywane w określonych przedziałach czasowych),
– badania dodatkowe (wykonywane niezależnie od badań okresowych, w przypadkach określonych w art. 81 ust. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym),
– badania co do zgodności z warunkami technicznymi (dotyczy pojazdów zabytkowych).
Badania techniczne pojazdu wykonuje uprawniony diagnosta na stacji kontroli pojazdów. Stacje kontroli pojazdów dzielimy na: podstawowe i okręgowe.

Obecnie opłaty za badania są jednolite i ustanowione według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. (Dz.U. nr 223 poz. 2261 z dn. 14 października 2004 r.) Wynoszą: 62,00 zł w przypadku motocyklu oraz 98,00 zł za samochód osobowy. Jeśli samochód osobowy posiada instalację gazową, to zapłacimy 114,00 zł. Zgodnie z planami, koszty badań miałyby być zwiększone i wynosić odpowiednio 100 i 150 zł.

Koniecznością miałoby być uiszczenie opłaty jeszcze przed wykonaniem badania. Oznacza to, że w przypadku wykrycia niezgodności, klient zapłaciłby podwójnie. Obowiązujące przepisy, mimo że przewidują podobną procedurę, nie zawsze są egzekwowane – klienci często dogadują się z zakładem i nawet w przypadku usterek, pierwsza kontrola odbywa się „gratis”.

Nieznane są jeszcze dokładne terminy wprowadzenia zmian.

Availo przygotowało dla posiadaczy pojazdów pakiet Mecenas Direct na wypadek, dzięki któremu za 40 zł uzyskamy dostęp do nielimitowanej ilości telefonicznych porad prawnych oraz możliwość opracowania pisma odwoławczego do zakładu ubezpieczeń w przedmiocie roszczeń z umowy ubezpieczenia „komunikacyjnego”.

Sprawdź sam dzwoniąc pod numer 22 22 80 800.