Co prawda w całym kraju widoki są iście wiosenne, a temperatury systematycznie od kilku dni dodatnie, jednak wciąż musimy być przygotowani na powrót mroźnych dni. Zima to czas, w którym odnotowywanych jest najwięcej złamań czy zwichnięć. Jest to spowodowane bardzo często nieodśnieżonymi, oblodzonymi chodnikami, na których łatwo doznać uszkodzenia ręki lub nogi. Poniżej opisujemy co należy zrobić w przypadku zostania ofiarą zimowej ślizgawki.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników?

W przypadku chodników znajdujących się przy drogach gminnych – wójt, burmistrz lub prezydent miasta, powiatowych – zarząd powiatu, wojewódzkich – zarząd województwa, krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Na drogach osiedlowych odpowiedzialność poniesie spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa. Za utrzymanie przystanków autobusowych odpowie zarząd transportu miejskiego w danym mieście.

Na jakiej podstawie dochodzimy swoich roszczeń?

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w art. 3 mówi: Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności zapobiegają zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych, w szczególności przez: zbieranie i pozbywanie się błota, śniegu, lodu.

Jednak nie tylko gminy są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego stanu chodnika. Art. 5 tej samej ustawy mówi: Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Wyjątkiem byłby tylko chodnik, na którym dopuszczony jest płatny postój.

Do wywiązania się ze spowodowania szkody obliguje kodeks cywilny, a konkretnie Art. 415 KC: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Co zrobić w momencie wypadku?

Przede wszystkim należy zadbać o przygotowanie odpowiednich dowodów: zrobienie zdjęć z miejsca wypadku, zeznania świadków będących na miejscu zdarzenia, którzy przed sądem mogliby potwierdzić naszą wersję, a także zawiadomienie odpowiednich organów – policji lub straży miejskiej, którzy sporządzą odpowiednią notatkę służbową.

O co walczymy?

Gdy uda nam się udowodnić przed sądem swoje racje, zostanie nam przyznane nie tylko odszkodowanie, ale i zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, a także utracony zysk z tytułu niezdolności do pracy oraz zadośćuczynienie za poniesioną krzywdę.
W poważniejszych przypadkach, możemy także domagać się przyznania renty.
W przypadku ubiegania się o należności, musimy pamiętać o zachowaniu paragonów i przekazania dokumentacji medycznej.

Nieodśnieżenie chodnika jest także wykroczeniem ujętym w kodeksie wykroczeń Art. 117. § 1. Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Mecenas Direct to natychmiastowa pomoc udzielona przez adwokata lub radcę prawnego. Pakiet obejmuje doradztwo w zakresie wszystkich dziedzin prawa związanych z życiem prywatnym już za 50 zł!

Zadzwoń: 22 22 80 800 lub napisz maila na adres: zlecenia@availo.pl.