Chomik to Twój przyjazny dysk internetowy. Przechowuj na nim za darmo i bez ograniczeń wszystkie potrzebne Ci pliki. Twoje zdjęcia, filmy, dokumenty, inne materiały – dostępne zawsze i wszędzie.
Pliki możesz przechowywać tylko dla siebie bądź też dzielić się nimi ze wszystkimi lub z wybranymi osobami. Możesz także przeglądać spiżarnie innych chomików, aby zobaczyć, co ciekawego udostępniają.

Takie słowa możemy przeczytać na najpopularniejszym polskim portalu do wymiany zdjęć, filmów czy muzyki on-line. Ostatnio zapadł wyrok Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym stwierdził, że osoby, które same nie umieściły pliku, ale skorzystały z opcji zachomikowania go, mogą nie tylko narazić się na odpowiedzialność cywilną, lecz także karną. Zupełnie tak samo jak ci, którzy za jego pośrednictwem bezprawnie udostępniają pliki.

Samo chomikowanie polega na skopiowaniu danego pliku do swojego konta, do którego dostęp ma tylko użytkownik. Dany plik można także udostępnić dalej. Jedna i druga czynność jest jednak skopiowaniem pliku. Regulamin chomikuj.pl w takim przypadku mówi o powstaniu nowej, niezależnej kopii utworu. Sęk w tym, że wciąż jest to nielegalne.

Jak jednak zapewnia Chomikuj.pl, reakcja na zgłoszone roszczenia dotyczące naruszenia praw autorskich jest bardzo szybka. Zgłoszony plik jest z reguły usuwany w tym samym dniu.

Polska od kilku lat znajduje się w czołówce państw o najwyższym wskaźniku piractwa. Z in­ter­ne­to­wych ser­wi­sów ofe­ru­ją­cych nie­le­gal­ny do­stęp do tre­ści wideo ko­rzy­sta re­gu­lar­nie ok. 7,5 mln Po­la­ków.

W ciągu jednego roku w Polsce poprzez nielegalne źródła odtwarzanych jest 400-500 mln filmów, 650-750 mln odcinków seriali oraz 150-180 mln transmisji sportowych. Widzowie nie zdają sobie sprawy, że oglądają w nielegalnych serwisach. W 2012 roku 2,4 mln osób zapłaciło za treści oglądane online, nie wiedząc, że płacą nielegalnym serwisom, które sprawiają wrażenie wiarygodnych, ze względu na posiadanych abonentów czy reklamy na stronie. Z tego tytułu wartość przychodów w roku 2013 przekroczyła 50 mln zł (wzrost o 34 %).

Jak wynika z badań, wartość utraconego PKB w wyniku piractwa wideo w Internecie w 2013 r. wyniosła między 500 a 700 mln zł.

Polacy mają jednak świadomość, że ściąganie i rozpowszechnianie treści pirackich jest niezgodne z prawem (77 proc. wskazań). Dodatkowo, ponad połowa respondentów zgadza się ze stwierdzeniem , że piractwo jest nieetyczne, gdyż pozbawia twórców należnego wynagrodzenia.

Wyrok Sądu Rejonowego w Olsztynie z 26 listopada 2014 r., sygn. akt VII K 768/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia
Wyborcza.biz