Czy Wigilia powinna być czternastym ustawowo wolnym dniem od pracy? Takie pytania zadajemy sobie co roku przed Świętami Bożego Narodzenia. Jak mówi Damian Olko, ekspert Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP, wprowadzenie kolejnego ustawowego dnia wolnego nie jest dobrym rozwiązaniem. Co więcej, taka zmiana byłaby niekorzystna nie tylko dla większości przedsiębiorców i pracodawców, lecz także dla niektórych pracowników.

– Jeśli założymy, że w wigilię z reguły pracujemy mniej więcej cztery godziny krócej niż w „normalny” dzień, ustanowienie tego dnia jako wolnego od pracy bez żadnej rekompensaty oznaczać może dla budżetu stratę rzędu 0,2% PKB z 2013 r., co odpowiada kwocie 3,2 mld zł. Niższy poziom produkcji przekłada się naturalnie na niższe płace i zyski, a więc część kosztów takiej zmiany ponieśliby sami pracownicy – twierdzi Damian Olko.

Co zatem z wolnym w Wigilię? Niewielu jest przecież ochotników do pracy w wieczór, który spędza się w rodzinnym gronie przy suto zastawionym stole. Pracownik, który w Wigilię nie weźmie urlopu, czy to wypoczynkowego czy na żądanie, jest zależny od decyzji pracodawcy – ten może skrócić czas pracy lub dać mu dodatkowy dzień wolny. Nie może jednak sam nakazać skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Szef może też umówić się z zatrudnionymi, że złożą wnioski o udzielenie zwolnienia od pracy, które odpracują w najbliższej przyszłości. Przede wszystkim wiele może zależeć od tego, co pracodawca zawrze w przepisach wewnątrzzakładowych, które obowiązują w firmie.

Jeśli nawet nie o dzień wolny, to przynajmniej o skrócenie czasu pracy w Wigilię apelują związkowcy. W tym roku udało im się porozumieć z większością sieci handlowych, które obiecały zamknąć sklepy już o godzinie 14.

Według danych Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, w handlu ogółem zatrudnionych jest ponad 2,170 mln pracowników. 480 tys. osób pracuje w sektorze handlu nowoczesnego, który skupia dyskonty, supermarkety i hipermarkety. Jak wynika z danych NSZZ „Solidarność”, aż 72 % pracowników tego sektora stanowią kobiety.

Źródło: wyborcza.biz, gazetaprawna.pl

Masz problem z otrzymaniem urlopu czy należnymi Ci świadczeniami? Specjaliści z zakresu prawa pracy w Availo, doradzą Ci, co możesz zrobić! Zadzwoń! 22 22 80 800 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora).