W zakresie tematyki związanej ze zdarzeniami drogowymi należy rozróżnić dwie sytuacje, z jakimi możemy spotkać się na drodze. od odpowiedniej kwalifikacji danego zdarzenia będą zależeć nasze prawa i obowiązki. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym oraz ustawą Kodeks karny możemy mieć do czynienia z kolizją drogową lub wypadkiem. Wypadek to takie zdarzenie drogowe, którego skutkiem jest uszkodzenie ciała osób uczestniczących w tym zdarzeniu naruszające prawidłowe funkcjonowanie czynności organizmu na okres powyżej 7 dni. W innych przypadkach, tj. przy wystąpieniu jedynie szkód w mieniu lub gdy uczestnicy zdarzenia doznali obrażeń ciała na okres do 7 dni, takie zdarzenie nazywamy kolizją drogową.

W zależności od rodzaju zdarzenia, inaczej kształtują się nasze obowiązki jako uczestników tego zdarzenia. Zgodnie z art. 44 ust. 1-3 Prawa o ruchu drogowym – w razie wypadku kierujący pojazdem lub inny uczestnik tego zdarzenia ma obowiązek:

1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;

3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;

4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Ponadto, jeżeli w wyniku wypadku doszło do śmierci lub obrażeń uczestników, kierujący pojazdem lub inny uczestnik wypadku obowiązany jest:

1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i policję;

2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;

3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.

W takim przypadku kwestią ustalenia odpowiedzialności za zaistniały wypadek zajmie się funkcjonariusz policji, zaś protokół z tego zdarzenia będzie stanowił podstawę do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od sprawcy zdarzenia oraz od ubezpieczyciela.

Natomiast w przypadku kolizji drogowej nie ma obowiązku wzywania policji na miejsce takiego zdarzenia. Przede wszystkim należy usunąć z drogi pojazdy w ten sposób, aby nie tamowały one ruchu drogowego innym jego uczestnikom ani nie stwarzały zagrożenia. Warto przedtem wykonać kilka zdjęć, nawet telefonem komórkowym, celem późniejszego odtworzenia zdarzenia. Uczestnicy kolizji powinni przeanalizować zaistniałą sytuację i ustalić przebieg zdarzenia, a także osobę odpowiedzialną za zdarzenie. Po przeprowadzeniu takich ustaleń uczestnicy zdarzenia przystępują do spisania oświadczenia sprawcy kolizji. Oświadczenie takie powinno zawierać dane personalne sprawcy (w tym dane identyfikujące, np. PESEL i numer dowodu osobistego), dane identyfikacyjne pojazdów, dane dot. ubezpieczyciela (w szczególności nazwa zakładu ubezpieczeń, numer polisy, a także data jej ważności), a następnie krótki opis zaistniałego zdarzenia wraz z opisem szkód powstałych w pojazdach.

W przypadku niemożności ustalenia sprawcy zdarzenia lub gdy sprawca odmawia podpisania stosownego oświadczenia, należy wezwać policję, która ustali rzeczywisty przebieg zdarzenia. W związku z tym, że oświadczenie podpisane przez sprawcę może być przez niego w każdej chwili odwołane – dla zabezpieczenia roszczeń o naprawienie szkody warto nawet do drobnej kolizji wezwać funkcjonariuszy policji.