W celu ochrony pracowników, ustawodawca uregulował postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy odmiennie od postępowania przed sądami cywilnymi. Przede wszystkim inaczej uregulowano ustalenie właściwości miejscowej sądu. Z reguły kodeks postępowania cywilnego pozwala wytoczyć powództwo jedynie przed sąd, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W przypadku sporów z zakresu prawa pracy rozszerzono terytorialny katalog sądów, przed które pracownik może pozwać swojego (byłego) pracodawcę.

 

Prawo daje pracownikowi możliwość wyboru sądu, do którego można skierować pozew, spośród następujących sądów:

– sądu właściwości ogólnej, czyli sądu I instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, jeśli pracodawca jest osobą fizyczną lub siedzibę, jeżeli pracodawca nie jest osobą fizyczną

– sądu I instancji, w którego okręgu znajduje się zakład pracy

– sądu I instancji w okręgu, którego praca jest, była lub miała być wykonywana

 

Pracownik, przy wyborze sądu do którego skieruje pozew, powinien zwrócić uwagę na to, że będzie musiał stawić się tam przynajmniej kilka razy. W związku z tym warto wybrać sąd znajdujący się jak najbliżej miejsca zamieszkania powoda. Aspektem, który również warto uwzględnić, jest miejsce zamieszkania świadków, których pracownik zamierza powołać. Z uwagi na ułatwienie ich powoływania warto sprawić, aby ich miejsce zamieszkania było jak najbliżej sądu. Uwzględniając powyższe czynniki pracownik powinien dokonać słusznego wyboru.