Posiadanie własnego czworonożnego przyjaciela to nie tylko przyjemność i przywilej, ale również obowiązki – w tym również regulowane przez polskie prawo. Poznaj swoje obowiązki i uprawnienia.

Pamiętaj! za zachowanie psa odpowiada jego właściciel lub osoba pod której opieką pies pozostaje. Jakiekolwiek szkody, które są konsekwencją zachowania psa są niejednokrotnie rezultatem błędów popełnianych przez ludzi.

Obowiązujące przepisy prawa przewidują odpowiedzialność za szkody dokonane przez zwierzęta domowe- również psa.  Odpowiedzialność za  psa oparta jest na założeniu, że jeżeli  pies wyrządzi szkodę, to dzieje się tak ze względu na nienależyte sprawowanie nad nim nadzoru  przez właściciela i oznacza tzw. winę w nadzorze.   Jjeżeli szkoda majątkowa nie przekracza kwoty 250 zł, posiadacza spotka odpowiedzialność za wykroczenie z art. 124 kodeksu wykroczeń „Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

W przypadku wystąpienia szkody na osobie możliwe jest również pociągnięcie nas do odpowiedzialności karnej. Wymiar kary będzie zależny od zaistniałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. W zależności od tego czy nasz pupil spowoduje ciężki uszczerbek, średni lub lekki na zdrowiu drugiego człowieka odpowiedzialność waha się od 3 miesięcy pozbawienia wolności do 5 lat. Przepisy przewidują również możliwość orzeczenia grzywny lub kary ograniczenia wolności.

Zapewnij godne warunki

Pamiętaj, że musisz zapewnić swojemu czworonogowi godne warunki życia. Przede wszystkim  masz obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Pamiętaj ponadto, że nie możesz trzymać swojego psa na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.  Za niedopełnienie tego obowiązku grozi ci kara aresztu lub nagany.

Posprzątaj

Niestety nie ma ogólnopolskich przepisów, które regulowałyby obowiązek sprzątania nieczystości po czworonogach. Każda gmina musi ustalić indywidualne zasady utrzymania porządku i czystości oraz zawrzeć je w stosownych uchwałach.

Jeśli gmina zawarła obowiązek sprzątania po psie to nieprzestrzeganie tego nakazu może skończyć się koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości nawet 500 zł.

Szczekanie na cenzurowanym

Wiadomo, każdy pies szczeka, ale nagminne zakłócanie spokoju sąsiadów przez szczekającego psa może zakończyć się nieprzyjemnościami dla jego posiadacza. Kwestię te reguluje kodeks wykroczeń. W grę może wchodzić odpowiedzialność na podstawie art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

Agresywna rasa? Postaraj się o zezwolenie

Pamiętaj, że jeśli posiadasz psa rasy uznawanej za agresywną  musisz posiadać specjalne zezwolenie. Otrzymasz je od wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce utrzymywania psa (najczęściej będzie to miejsce twojego zamieszkania). Za niedopełnienie tego obowiązku grozi Ci kara aresztu lub nagany.

Zaszczep swojego psa

Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za niezaszczepienie psa grozi 30 dni aresztu i kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Gdy dojdzie do pogryzienia, właściciel może stanąć już przed sądem karnym. Za narażenie zdrowia i życia grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj o podatku

Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, opłatę od posiadania psów. Opłatę tę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy. Opłaty od posiadania psów nie pobiera się od m.in.:  osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności, osób w wieku powyżej 65 lat, podatników podatku rolnego.