W ubiegłym tygodniu w życie weszło kilka istotnych zmian m.in. w zakresie pracy sądów w sprawach cywilnych, egzekucji komorniczych oraz e-korespondencji. Jak zapewnia ustawodawca, wspomniana nowelizacja ma za zadanie nie tylko zwiększyć skuteczność wymiaru sprawiedliwości, ale również uprościć czynności procesowe i ograniczyć ich koszty.
Co zawierają nowe przepisy? Co znaczą one dla przeciętnego obywatela? Zapraszamy do zapoznania się z krótką informacją na ten temat.
Komornik 2.0
Jak podaje BIG InfoMonitor, 2,15 mln obywateli Polski nie płaci terminowo swoich zobowiązań finansowych, a ich łączny zaległy dług oscyluje na poziomie kwoty 44,65 mld zł.
Dodatkowo, coraz większe kontrowersje budzi sposób pracy, który jest realizowany przez niektórych komorników, bo o pojawiających się nadużyciach i dramatach dłużników regularnie informuje nas prasa.
W zakresie kwestii komorniczych nowelizacja nakłada kilka ważnych regulacji – niektóre z korzyścią dla obywateli, zaś inne jeszcze bardziej rozszerzające kompetencje komorników.
- – Licytacje ruchomości pod kontrolą
Od tej pory komornik nie będzie mógł już błyskawicznie sprzedać ruchomości dłużnika (np. samochodu, pralki, telewizora) w trybie szybkiej licytacji. Co więcej, jeśli dłużnik złoży skargę w tej kwestii cały proces zbycia opóźni się przynajmniej o 2 tygodnie. Licytacje ruchomości będą musiały być ogłaszane na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Mają one stanowić „próbę generalną” e-licytacji nieruchomości, których wprowadzenie na wzór krajów Unii Europejskiej jest coraz głośniej postulowane. Zmiana ta wejdzie w życie 1 marca 2017 r.
- – Skarga na komornika
Proces złożenia skargi na komornika także uległ zmianie. Od 8 września, jeśli chcemy zgłosić nieprawidłowość w zakresie jego pracy, nasza skarga w pierwszej kolejności kierowana jest do samego zaangażowanego w daną sprawę komornika. Ten będzie miał 3 dni na sporządzenie uzasadnienia swoich działań. Dopiero z takim „usprawiedliwieniem” skarga obywatela wraz z dokumentacją całej sprawy powędruje do sądu. Jeśli komornik nie opracuje uzasadnienia znaczyć to będzie, że uwzględnia skargę w całości. W intencji ustawodawcy ma to zwiększyć szybkość reakcji na nieprawidłowe zachowania komorników.
- – Pod czujnym okiem
Jakość i wiarygodność pracy komornika poprawi obowiązek nagrywania czynności komorniczych i wybranych czynności egzekucyjnych. Tego typu nagranie może stanowić dowód podczas uwierzytelnienia skargi dłużnika.
Ponadto, wszelka korespondencja pomiędzy dłużnikiem, komornikiem i sądem powinna mieć również formę elektroniczną.
- – Zmiany w bankach
Komornicy otrzymają nowe kompetencje m.in. z zakresu blokady konta bankowego dłużnika. Aby to zrobić wystarczy, że złożą wniosek do banku, który będzie opatrzony elektronicznym podpisem komornika. Przed nowelą taka operacja mogła trwać nawet klika dni podczas, których bywało, że środki finansowe dłużnika „znikały” z jego konta.
Zmienia się też kwota wolna od zajęcia komorniczego i wynosi ona teraz 75% minimalnego wynagrodzenia w danym miesiącu.
- – Majątek dłużnika bez tajemnic
Dłużnicy zostaną obarczeni obowiązkiem wyjawienia na wniosek komornika wykazu swojego majątku. Jeśli nie będą stosować się do tego nakazu będą im grozić konsekwencje z tytułu składania fałszywych zeznań i przeszukanie majątku przez komornika.
Sądy on-line
Polskie sądownictwo również idzie z duchem czasu i choć na Elektroniczne Biuro Podawcze przyjdzie jeszcze poczekać 3 lata, to także w tym zakresie Ustawodawca przewidział kilka nowości prawnych, które mogą dotknąć każdego obywatela.
- – e-korespondencja na wagę złota
SMS-y, e-maile, nagrania audio oraz video – od tej pory dowodem lub dokumentem w sprawie sądowej może być praktycznie każdy nośnik danych, który umożliwia utrwalenie, przechowywanie a także prawidłowe odczytanie zarchiwizowanych informacji. Dodatkowo biorący udział w rozprawie podsądni (pozwani) będą mogli za zgodą sądu nagrywać np. na dyktafon swoją rozprawę.
- – Cyfrowe wezwania oraz teletransmisje
Sąd może wzywać przed swoje oblicze przy wsparciu nowoczesnych technologii – a więc e-mail lub telefon z wezwaniem sądowym będzie mieć taką samą ważność co oficjalne pismo otrzymane pocztą od tego organu. Musi być jednak zachowany podstawowy warunek – wiadomość bez żądnych wątpliwości musi dotrzeć do adresata.
Sporym ułatwieniem zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz zamieszkujących inne miejscowości niż te, w których aktualnie toczy się dotycząca ich sprawa sądowa jest możliwość uczestniczenia w posiedzeniach sądowych za pośrednictwem telekonferencji.
Prawnik dla każdego
Mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi. Czy potrzebujesz pomocnej dłoni w kwestii prawnej, która dotyczy Ciebie, Twojej rodziny lub firmy? Masz problem z komornikiem lub szukasz porady adwokata, radcy prawnego lub doradcy podatkowego? Nie czekaj, aż będzie za późno. Zadzwoń i poradź się doświadczonego specjalisty. Szybko, konkretnie i w bardzo atrakcyjniej cenie – przez telefon oraz e-mail.
Twój prawnik już czeka. Zadzwoń 22 22 80 800 i sprawdź nas: www.availo.pl