Dziś 25 lipca, czyli święto kierowców. Z tej okazji życzymy wszystkim zmotoryzowanym komfortowego, przyjemnego i bezpiecznego korzystania ze swoich samochodów. Wiemy jednak, że mandaty stanowią zmorę dla większości uczestników ruchu drogowego. Jednak czy w każdym przypadku kierowca jest zobowiązany płacić za swoje błędy? Z pewnością nie. W ten poniedziałek BEZPŁATNIE skonsultuj swój mandat z doświadczonym prawnikiem.

W związku z obecnie obowiązującymi przepisami mandat można otrzymać zarówno za te bardzo drobne przewinienia i oczywiście za te bardziej poważne wykroczenia drogowe. Znaczna część z nas, stara się codziennie zachować czujność na drodze, jednak są sytuacje kiedy nawet najbardziej pewnemu i doświadczonemu uczestnikowi ruchu drogowego „podwinie się noga”. Prezentujemy kilka sytuacji, w których zakresie możesz starać się o to, aby w zgodzie z literą prawa Twój mandat mógł zostać odwołany.

Mandat Stop!

Istnieje kilka warunków, przy których nie tylko niewinny kierowca, ale również, ten który faktycznie złamie przepisy będzie mógł starać się o to, ominęła go kara finansowa. Oto niektóre z nich:

  • – przedawnienie: terminy to bardzo istotna zależność, która reguluje wykroczenia drogowe. Dlatego też, przedawnienie to jedna z najczęstszych przyczyn „odwołania mandatu”. Aby mogło do tego dość musi upłynąć do 2 lat od przewinienia, jeśli zostało wszczęte postępowanie lub rok jeżeli takie postępowanie nie zostało rozpoczęte
  • – nielegalnie postawiony znak: kierowca może odwołać się od konieczności zapłaty mandatu jeżeli, są ku temu przesłanki, aby stwierdzić, że dany znak został ustanowiony niezgodnie z prawem.
  • – wskazanie błędu fotoradaru: jeśli w pobliżu fotoradaru, który wykonał zdjęcie znajdują się duże elementy metalowe, które mogły zaburzyć jego funkcje pomiarowe.
  • – pomiar szybkości radarem iskra – 1: jeżeli otrzymałeś mandat na podstawie pomiaru z tego urządzenia masz dużą szansę jego uchylenia, ponieważ urządzenia te zostały już wycofane, ale zdarza się, że policjanci dalej z nich korzystają.
  • – odmowa przyjęcia mandatu: tą opcją rozporządzać trzeba wyjątkowo ostrożnie ponieważ może to spowodować dodatkowe czynności prawne, ponieważ nasza sprawa automatycznie trafia do sądu, który może nałożyć wymiar kary zupełnie inny (np. wyższy) niż ten wskazany przez policjanta.
  • – odmowa identyfikacji kierowcy: stanowi wykroczenie, ale jeżeli nie wiesz kto rzeczywiście prowadził pojazd lub naprawdę tego nie pamiętasz, gdyż każdy z członków rodziny jeździ tym pojazdem, nie powinieneś się obawiać.
  • – odwołanie od wyroku sądu: jeżeli sąd orzeknie karę finansową w dalszym ciągu możemy walczyć o jej uchylenie stosują zindywidualizowane pismo sprzeciwu.

Zwróć się do specjalisty

W przypadku postanowienia podjęcia kroków w zakresie odwołania swojego mandatu zawsze warto skonsultować tę kwestię z prawnikiem. Jak mówi adwokat Beata Biernacka, Dyrektor Działu Obsługi Prawnej z firmy Availo Sp. z o.o.Każdy problem na drodze, z którym mierzą się nasi Klienci, jest tak naprawdę inny i zależy od wielu czynników. W mojej opinii nie należy więc uogólniać tego typu spraw, a przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań – swoją sprawę przedstawić adwokatowi lub radcy prawnemu – podkreśla mecenas Biernacka. – Profesjonalista po zapoznaniu się ze stanem faktycznym doradzi, co najlepiej zrobić w zaistniałej sytuacji i jakie pisma wystosować, by mieć szansę na najkorzystniejsze rozwiązanie.

Dlatego też, pamiętając o swoich prawach, a dodatkowo uzyskując wsparcie prawnika maksymalnie zwiększamy swoje szanse podczas procesu anulowania nałożonego mandatu.

Dzień bez mandatu – bezpłatnie i skutecznie

Firma Availo w związku z dzisiejszym świętem zachęca wszystkich kierowców, aby bezpłatnie przedyskutowali telefonicznie swój mandat z prawnikiem lub radcą prawnym. Wystarczy zadzwonić w dniu 25 lipca br. pod numer 22 22 80 800, w godzinach 10.00 – 14.00 (koszt połączenia zgody z taryfą operatora). Warunkiem udziału w akcji jest bezpłatna rejestracja oraz akceptacja regulaminu. – Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do rozmów telefonicznych z naszymi prawnikami – podkreśla mecenas Biernacka. – To niepowtarzalna okazja, aby otrzymać pełne informacje, w jaki sposób kierowca może walczyć o swoje prawa. Pełny regulamin inicjatywy dostępny jest w tym miejscu.

Kontakt: Availo Sp. z o.o. / 22 22 80 800 / www.availo.pl