28 czerwca weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która znosi obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Wymagane za to będzie złożenie zawiadomienia o rozpoczęciu budowy, które należy przedstawić w Starostwie Powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Jeśli organ w ciągu 30 dni nie zareaguje, oznaczać to będzie milczącą zgodę na dokonanie inwestycji. Dotychczas żeby móc wybudować dom jednorodzinny potrzebne było uzyskanie specjalnego pozwolenia. Czas oczekiwania na taki dokument wynosił nawet kilka miesięcy (średnio było to 60 dni).
Zamiast pozwoleń na budowę, będziemy musieli za to przygotować cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz dostarczyć informację o obszarze oddziaływania obiektu. Zniknie obowiązek dostarczenia wraz z wnioskiem oświadczeń odpowiednich jednostek o zapewnieniu przyłączy oraz informacji o połączeniu działki z drogą (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich). Oprócz domów jednorodzinnych i garaży możliwe będzie zbudowanie większego oczka wodnego właśnie bez pozwolenia na budowę.
Na pewno jest to pozytywna zmiana – osoby chcące wybudować dom będą mogły szybciej tego dokonać, a urzędnicy będą mieli mniej pracy do wykonania. Konieczność otrzymania pozwolenia na budowę często była powodem opóźniania prac właśnie ze względu na długi czas oczekiwania na jego wydanie.