Jak wynika z badania zrealizowano przez Instytut Badawczy Millward Brown przy współpracy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, 71 % Polaków negatywnie ocenia system fotoradarów w Polsce, zaś zadowolony z niego jest tylko co czwarty badany.
Wskazując na najskuteczniejszy sposób poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, dwukrotnie więcej zwolenników od fotoradarów posiada monitoring przejazdów na czerwonym świetle. Wizerunek fotoradarów nie jest jednoznaczny, ale najwięcej, bo co trzeci kierowca, uważa fotoradar za maszynkę do zarabiania pieniędzy. Popularnymi odpowiedziami były też te, które mówiły o bacie na piratów drogowych (28 %) czy o istotnym elemencie wpływającym na poprawę bezpieczeństwa na drogach (27 %).
Ogólnie rzecz biorąc, Polacy nie są zwolennikami fotoradarów, a przynajmniej ci, którzy sami uczestniczą w ruchu drogowym. Jeśli jednak gdzieś musielibyśmy ustawić fotoradary, to zrobilibyśmy to w okolicach szkół i przedszkoli (64 %), a także w miejscach, w których często dochodzi do wypadków drogowych (63 %), zdecydowanie sprzeciwiając się lokalizacji ich na autostradach (32 %) czy długich prostych odcinkach dróg (28 %).
Co zatem może zwiększyć bezpieczeństwo na drogach? Według kierowców przede wszystkim własne doświadczenie. Jest ono także pomocne przy zdobywaniu wiedzy odnośnie obecnej lokalizacji fotoradarów. Co ciekawe, najczęstszym synonimem rajdowca na drogach publicznych, jest słowo wariat.
Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego
Kierowco! Jeśli chcesz wiedzieć co zrobić z mandatami, sprawami karnymi lub gdy nie wiesz jak zawrzeć odpowiednią umowę ubezpieczenia czy dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych, zadzwoń do nas! Pakiet Mecenas Direct na Wypadek przyda się każdemu posiadaczowi samochodu. Zadzwoń: 22 22 80 800.